Töltelék és libasült krumplipürével, barackbefőttel, és konyakos fejtett meggyel |
Azt hiszem nem döntöttem rosszul, mikor elhatároztam, hogy töltött liba far-hátat fogok készíteni. Nagyon finom lett, igaz, a far-háton nincs sok ennivaló, de szép fészket nyújtott a töltelékemnek.
Hozzávalók: 1 db liba far-hát, 6 db liba szív, 4 db kacsa máj, 6 db közepes gomba, (pici olaj, csipet só és bors) 12 dkg mirelit zsenge zöldborsó (Férjem szerint ezt kihagyhattam volna), 20 dkg szikkadt kenyér (szárazon mérve, utána hideg vízbe áztatva), 1 db tojás, 1 hatalmas csokor petrezselyem zöld, 2 púpos és 1 csapott fehér kanál ételízesítő, jó sok őrölt bors.
A liba far-hát tisztítását azzal kezdtem, hogy kivágtam a liba zsírzó mirigyeit. Utána lefejtettem az összes bőrt róla, majd az összes hasüregében található hájat is eltávolítottam, amennyire lehetett. A képen még nem látszik, de két hústűvel a bordacsontokat odatűztem a farcsonthoz, így zártabb lett a tölteléktartóm :)
Ez a "fészek" alakult ki, ami nem túl mutatós, üresen, de betöltve már egészen jól mutatott. Betöltés előtt természetesen megsóztam a far-hátat.
A töltelékhez megtisztítottam, kettévágtam és felszeleteltem 6 db közepes gombát, amit ici-pici olajon csipet sóval és borssal előpároltam, csak annyira, hogy kioldódó leve eltűnjön alóla, majd hűlni hagytam. Apró kockákra vágtam 6 db liba szívet, és 4 db fagyasztóból kivett kacsa májat. Megáztattam a szikkadt kenyeret. Amikor megázott, kicsavartam, olyan tálba raktam, amiről tudtam hány dkg, hogy lássam, a végén, milyen súlyú a fűszerezendő massza. Az áztatott kenyérhez adtam a felkockázott májat és szívet, a kihűlt dinsztelt gombát, a mirelit borsót, a nagy csokor petrezselyemzöldet, 1 db tojást. Ekkor a massza súlya 1,35 kg volt. (Mivel félkiló masszánként kell 1 púpos fehér kanál ételízesítő, hogy elég ízes legyen az étel, ezért) 2 púpos, és egy csapott fehér kanál ételízesítőt adtam hozzá, és jó sok őrölt borsot, mert úgy szeretjük, ha kicsit csípős. Jól elkevertem a tölteléket, és a far-hátba töltöttem. A lefejtett bőrt és hájat köré raktam a tepsibe, majd alufóliával letakartam (fényes fele a hús felé), és 180 fokra előmelegített, légkeveréses sütőbe toltam, a legalsó sínre.
A libacombokat az ízületnél kettévágtam, mert túl nagynak találtam, a hatalmas lelógó zsíros bőrt is leszedtem róla, a felső combokon beirdaltam a bőrt, hogy jobban ki tudjon sülni a zsírja, majd a húsokat besóztam, tepsibe raktam, köré a feldarabolt bőrös hájat, kb. 1 dl vizet öntöttem alá, ezt is lefedtem alufóliával és alulról a negyedik sínre raktam.
Másfél órán keresztül sütöttem 180 fokon légkeverésen, közben félidőben megcseréltem a tepsiket. Végül fólia nélkül pirítottam még 250 fokon 5-10 percig, hogy a sült szép ropogós legyen. Végül a húsok szép ropogósra sültek, a töltelék is rendesen átsült, lett egy kis tálnyi libatepertő és egy csomó színtiszta libazsír.
És íme az ebéd:
Töltelék és libasült krumplipürével, barackbefőttel, és konyakos fejtett meggyel |
Ennyi finomság, hát fantasztikusan finom ebéd.
VálaszTörlésPazar ebéd:) Nagyon jól néz ki ez a sok finomság együtt:)
VálaszTörlésMrita - Köszi, tényleg nagyon finom volt.
VálaszTörlésTrollanyu - Igyekeztem. Azért a liba nem a legkiadósabb étel. Igaz lett másfél befőttesüveg libazsírom is, de hát az mégsem hús.
Igazi lakoma volt ahogy elnézem. Nagyon guszta! Igaz hogy a csirkének kisebb a far-hát része de szerintem megfogom próbálni így megtőlteni, mert nagyon guszta!
VálaszTörlésFenséges! Szeretem ahogy főzöl! :)
VálaszTörlésÉva - köszi! Van töltött csirke far-hát is a blogomban,ez annak a nagy változata :)
VálaszTörlésPetra - köszi! Azt hiszem elég egyszerűen készítek mindent. Lehet, hogy már unalmas is néha, de a családom szereti :)